Bezpieczeństwo systemów operacyjnych

Nasze bezpieczeństwo informatyczne jest zależne od ogromnej ilości czynników, z których najważniejszym jesteśmy my sami. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że nasze bezpieczeństwo będziemy musieli budować na podstawie systemu operacyjnego. System operacyjny komputera jest programem pozwalającym na działanie innych programów. Odpowiada za komunikację wszystkich wykorzystywanych przez nas aplikacji ze sprzętem komputera i zapewnia środowisko graficzne do naszej interakcji z komputerem. Mówiąc najprościej jak się da, system operacyjny to pulpit i ikonki, które widzimy zaraz po włączeniu nowego komputera. W systemie operacyjnym będziemy uruchamiać aplikacje, z których będziemy korzystać. Cześć tych aplikacji będzie elementami systemu, a większość będzie z zewnętrznego źródła i będzie tylko we współpracy z systemem operacyjnym pracować. Do wyboru mamy całkiem szeroki wachlarz różnych systemów operacyjnych. Mowa tutaj o różnych typach systemów operacyjnych, jak również równych wersjach w ramach tego samego typu. W dzisiejszych czasach nie ma już właściwie co mówić o rodzajach systemów operacyjnych, ponieważ zwykły użytkownik komputera spotka się tylko z systemami opartymi na oknach i specjalnie nie interesuje się, co pojawia się w jądrze systemu. Zresztą typowy użytkownik komputera nie będzie wiedział, czym jest jądro systemu i prawda jest taka, że nie ma potrzeby, by się tym interesował.

Microsoft Windows

Dla wielu osób system operacyjny to po prostu Windows. Popularność tego systemu operacyjnego w naszym kraju jest tak gigantyczna, że w świadomości sporej części użytkowników komputerów inne systemy operacyjne w ogóle nie istnieją, a kiedy jest mowa o innych systemach, mają oni na myśli inne wersje tego systemu operacyjnego. Nie można się temu tak naprawdę dziwić, bo to właśnie dzięki wind owsom komputery osobiste trafiły pod strzechy. Mięliśmy bowiem do czynienia z pierwszym graficznym interfacem z prawdziwego zdarzenia. Oferował go antyczny już Windows w wersji 3.1.1. Co ciekawe, tamten Windows nie posiadał jeszcze pulpitu i zamiast niego mieliśmy po prostu szereg okien rozłożonych na ekranie. Pod nimi nie było nic. I tak byłą to gigantyczna zmiana od czasów czysto tekstowego DOSa, nawet z nakładką Norton Commander.

Windows uchodzi za najmniej bezpieczny z systemów operacyjnych, co niestety w dużej mierze jest prawdą. Związane jest to z szeregiem czynników. Przede wszystkim, wiele osób korzysta z pirackiego oprogramowania, które zawiera różnego rodzaju wirusy. Do tego takie oprogramowanie jest bardzo często przestarzałe. W tym momencie wsparcie techniczne oferowane jest dla Windowsa w wersji 7, 8.1 oraz 10, a na milionach komputerów wciąż znajdują się niewspierane systemem Vista, XP, a nawet jeszcze starsze, takie jak Millenium, 2000 i XP. Korzystanie z niewspieranych systemów lub rezygnacja z aktualizacji systemów wspieranych to zaproszenia dla przestępców. Windows jest bardzo popularny, jest zbudowany w celu zapewnienia maksymalnej uniwersalności i dlatego jest znakomitym celem dla przestępców. Jego „dziurawość” jest właśnie funkcją popularności i uniwersalności znacznie bardziej niż jakości. Jeśli odpowiednio dobrze się poszuka, dziura zawsze się znajdzie.

Linux

Systemy Windows to produkty wielkiej korporacji, Microsoftu. Linux to z kolei produkt entuzjastów, którzy chcieli stworzyć system operacyjny dla siebie i potem się nim dzielili. Każdy z kolejnych użytkowników rozbudowywał go i dodawał nowe funkcje lub usuwał funkcje zbędne. Linux ma charakter modułowy i można go dowolnie rozbudowywać czy modyfikować. Żeby to jednak robić, trzeba posiadać odpowiednią zaawansowaną wiedzę, a tej wiele osób zwyczajnie nie ma. Nie oznacza to jednak wcale, że z tego powodu nie można korzystać z systemu Linux. Ten system operacyjny jest dostępny w tak zwanych dystrybucjach, czyli w wersjach różniących się środowiskiem graficznym oraz szeregiem bardziej zaawansowanych rozwiązań. Najbardziej popularna dystrybucja, Ubuntu, jest na pierwszy rzut oka trudna do odróżnienia od Windows 7, ale szybko się zauważa, że wiele rzeczy robi się tam inaczej. Linux jest systemem bezpiecznym, którego bezpieczeństwo zaawansowany użytkownik jest w stanie dokładnie kontrolować. Totalnie zielony użytkownik też będzie bezpieczny, ponieważ Linux jest bardzo rzadko celem ataków ze względu na swoją ograniczoną popularność. Jeśli ktoś korzysta z komputera w celu uruchamiania komunikatorów i przeglądarki internetowej, będzie to dla niego dobre i bezpieczne rozwiązanie, a do tego rozwiązanie darmowe.

OSX

Systemy operacyjne z rodziny OSX to produkty przeznaczone dla urządzeń z rodziny Macintosh, dzisiaj Apple. Jest to rozwiązanie bardzo ograniczone przeznaczone tylko dla konkretnych konfiguracji urządzeń sprzedawanych przez firmę Apple. Ich instalowanie na innych systemach jest pomysłem bardzo złym. W praktyce nie różnią się znacznie od systemów Windows i można w nich działać intuicyjnie. Użytkownicy narzekają jedynie na skrajnie ograniczoną swobodę. Producent chroni nas w OSX przed nami samymi, ale w ten sposób chroni nas skutecznie także przed przestępcami.