Firewall

 Firewall to inaczej zapora ogniowa. Często spotykamy się z tym pojęciem podczas korzystania z komputera, a to dlatego, że jest z nim ściśle związane. Jest to pewnego rodzaju usługa, program, bądź też urządzenie, które stanowi jedną z form zabezpieczenia naszego sprzętu przed włamaniem hakerów. Firewall ma bowiem za zadanie filtrować dane, które wychodzą, a także przychodzą do naszego komputera poprzez sieć lub też internet, dlatego też często możemy spotkać się z określeniem „zapora”.

Jak działają Firewalle?

Zazwyczaj Firewall stanowi specjalny, dedykowany program, który należy zainstalować na naszym komputerze. Niekiedy jednak jest to swojego rodzaju usługa, którą należy aktywować u operatora internetowego za niewielką opłatą. Bywa też, że Firewall to element specjalnej infrastruktury sieciowej, czyli samodzielny komputer, moduł sieciowy albo element routera.

Tutaj można zamieścić zdjęcie przykładowych urządzeń lub screenów programów

Zazwyczaj wszelkiego rodzaju Firewall’e działają od momentu zainstalowania ich, lecz koniecznie musimy zapoznać się szczegółowo z instrukcją, aby poznać wszelkie zaawansowane zasady i móc je zaprogramować. W razie czego zawsze istnieje możliwość zrestartowania wszelkich ustawień i skonfigurowanie urządzenia od nowa. Tę czynność warto powtarzać co jakiś czas nawet przy uprzednim poprawnym ustawieniu, bowiem zapewni nam to wysoki poziom ochrony przed atakami hakerów na nasz komputer.

Firewall działa tak, aby filtrować wszelkie dane, które są pobierane, jak i wysyłane z naszego komputera. Na rynku mamy do czynienia z wieloma urządzeniami, jak i producentami, przy czym każdy z nich ustala własne zasady dla swojego produktu, które należy zastosować, by filtrowanie było skuteczne i dawało nam jak najwyższy poziom ochrony. Dzięki temu program sam rozpoznaje, które programy, czy dane są dla nas bezpieczne, a które podejrzane i niebezpieczne.

Skuteczna ochrona naszego komputera

Instalując nasz Firewall, możemy od razu przeskanować system operacyjny, który wychwyci wszelkie nieprawidłowości i zlikwiduje je. Na naszym komputerze pozostaną wyłącznie bezpieczne aplikacje i programy, które będą miały ustawioną możliwość swobodnego pobierania, a także wysyłania danych. Jeśli chodzi o treści zagrożone i nieodpowiednie dla naszego systemu, Firewall informuje nas o nich, a także blokuje im dostęp do naszego komputera.

Firewall kiedy ma do czynienia z niebezpiecznymi treściami, oznacza to, że nie zostały one sklasyfikowane przez producenta lub pozostawia decyzję użytkownikowi. Zazwyczaj samemu może zdecydować, czy chcemy umożliwić dostęp do naszego komputera niektórym programom i czy będą one miały możliwość pobierania, a także wysyłania danych.

Należy jednak pamiętać, że Firewall to nie jest program antywirusowy i nie może stanowić jedynej formy zabezpieczenia naszego komputera przed wirusami. Ważne jest jednak to, że zapory doskonale współpracują z programami antywirusowymi, tworząc silną barierę przed włamaniami i szkodliwymi programami.