Wirus

 Wirus komputerowy – czym grozi jego złapanie?

Na co dzień korzystamy z dobrodziejstw nowej technologii używając komputerów, urządzeń mobilnych i internetu. Sprzęt służy nam do pracy, nauki i rozrywki; przechowujemy na nim ważne pliki, a często również wrażliwe dane osobowe czy też hasła do różnych kont i portali. Mało kto jednak na co dzień pamięta o kwestii bezpieczeństwa. O komputer trzeba odpowiednio dbać, by nie narazić się na nieprzyjemności związane ze złapaniem wirusa komputerowego.

Czym jest wirus komputerowy?

Wirus to po prosty program komputerowy, który najczęściej posiada zdolność samoistnego powielania, dzięki czemu może rozprzestrzenić się w szybkim tempie. W swoim działaniu wirusy wykorzystują system operacyjny, różne aplikacje, a czasem także i tożsamość użytkownika.

Wirusy wykorzystują słabe zabezpieczenia systemy komputerowego by zainfekować dane urządzenie.

Rodzaje wirusów komputerowych

W sieci można napotkać różne rodzaje wirusów; różnią się one od siebie budową, działaniem, sposobem zagnieżdżenia oraz skutkami, jakie wywołuje ich obecność. Lekkomyślni użytkownicy najczęściej łapią wirusy pasożytnicze, które lokują się w plikach, często bezpowrotnie je uszkadzając.

Wirusy towarzyszące uaktywniają się przy próbie uruchomienia zainfekowanego programu.

W informatyce powstał również podział na wirusy nierezydentne oraz rezydentne. Te pierwsze po uruchomieniu zaczynają natychmiast poszukiwać kolejnego obiektu do zarażenia. Najczęściej ofiarą pada katalog pozostający w użytku. Wirusy rezydentne natomiast instalują się w pamięci operacyjnej, a po zakończonej instalacji sprytnie ukrywają swój kod przed programami skanującymi pamięć komputera. Najczęściej są one stosowane do przejęcia systemu.

Zagrożenia ze strony wirusów komputerowych

Wszystkie wirusy czynią szkody, jednak niektóre są bardziej groźne od pozostałych. Jednym z najgroźniejszych wirusów jest tzw. koń trojański: to pogram, który umożliwia przejęcie sterowania nad komputerem przez osobę trzecią, z wykorzystaniem połączenia internetowego.

Duże zagrożenie stanowią również keyloggery, czyli programy, które śledzą znaki wpisywane na klawiaturze. Działanie takiego wirusa umożliwia osobie trzeciej wydobycie wrażliwych danych, takich jak na przykład hasło do konta bankowego czy też numer karty oraz jej kod zabezpieczający.

Część mniej groźnych wirusów tworzona jest wyłącznie w celu uprzykrzenia użytkownikom życia. Dla przykładu: robaki internetowe mają za zadanie spowolnienie łącza. W sieci zdarzają się również tzw. fałszywki, czyli nieprawdziwe wiadomości dotyczące nowego, groźnego wirusa. Wiadomości mają nakłonić użytkowników do podjęcia konkretnego działania, na przykład do usunięcia istotnych dla komputera plików.

Jak chronić się przed wirusami komputerowymi?

Wirusy mogą wywołać spore zamieszanie, dlatego najlepiej jest działać prewencyjnie i nie dopuścić do zarażenia. W profilaktyce bardzo ważne jest stosowanie programu antywirusowego, okresowe skanowanie komputera oraz regularna aktualizacja oprogramowania.